10 knih, které by měl číst každý osobní trenér – 1. část

Všichni hledáme inspiraci, jak se posouvat dál. Někdo víc a někdo méně. Někdo z nás čte pravidelně inspirační citáty, články a knihy. A protože kromě knih o cvičení a výživě se pro osobní trenéry špatně hledají inspirativní knihy, dali jsme dohromady tento přehled, z nějž vám dnes přinášíme 1. část.

Každý osobní trenér by měl inspirovat své klienty, ale kde hledat inspiraci sám pro sebe? Proto jsme vybrali těchto 10 knih osobního rozvoje, které vám pomohou vysvětlit základní myšlenky toho jak funguje každý z nás, rozdíl mezi úspěchem a neúspěchem, jak si správně nastavit priority a v jakých dalších oblastech by se měl člověk vzdělávat a rozvíjet.

Najděte si ve svém volném čase chvilku na čtení knih, je to nejlepší způsob, jak se učit od lidí, ke kterým nemáme možnost se dostat. Ať už z toho důvodu, že bydlí na druhé straně světa, nebo protože jsou již po smrti.

1. Arnold Schwarzenegger – Můj neuvěřitelný životní příběh

total-recallVšichni známe Arnolda jako kulturistu a akčního hrdinu, ale málo kdo ví, co všechno stálo v pozadí jeho úspěchu. Jeho příběh je jedinečný a také velice zábavně napsaný. Arnold se narodil v době hladomoru v malé rakouské vesničce do chudé rodiny. Odmalička snil o tom, že se jednou přestěhuje do Ameriky a stane se hvězdou. Jeho odhodlání, disciplína a touha se zdá až neuvěřitelná. Tato kniha váš zdravě nakopne k lepším výkonům. Je to krásná ukázka, co je člověk schopen dokázat, když si jde za svým snem. Pokud hledáte někoho, kdo umí inspirovat, je to právě Arnold. Já osobně jsem si z knihy vzal mnoho užitečného a následně implementoval do svého života.

2. Napoleon Hill – Myšlením k bohatství

myšlením k bohatstvíTéměř sto let stará kniha je jedna vůbec z prvních věnujících se osobnímu rozvoji, avšak nic jí to neubírá na aktuálnosti. Napoleon Hill studoval slavné lidi jako Rockefeller, Ford, Edison a další. Všechny jejich znalosti roztřídil do 13 různých kroků, které můžete následovat, abyste rostli a udržovali vaše bohatství ve všem oblastech vašeho života.
Čím více s trenéry mluvíme, tím více si všímáme jedné věci. Trenéři ani nevěří, že je možné uspět. Ale jak říkal Henry Ford: “Ať už si myslíš, že to dokážeš nebo nedokážeš, v obou případech máš pravdu.“ Když tomu nebudete věřit, tak se o to nikdy nebudete ani snažit. Tato kniha vám přinese jiný pohled na vaše dosavadní problémy.

3. Dale Carnegie – Jak získávat přátelé a působit na lidi

Carnegie„Má popularita, mé štěstí i mé příjmy závisí nemálo na tom, jak dovedu jednat s lidmi,“ říká Carnegie. Jako osobní trenér jste každý den v kontaktu s druhými lidmi. Dle mého názoru, práce s lidmi je nejtěžší na světě. Tato kniha vám to však dost usnadní.
Kniha je víceméně návod, jak se stát oblíbeným a umět si získat druhé na svou stranu. Stanete se vůdčí osobností a budete umět zařídit, aby lidé dělali rádi to, co chcete. Což se hodí nejen do fitness života, ale i do osobního. Naučíte se řešit stížnosti, vyhýbat se sporům, vaše komunikace s druhými bude bez obtíží a příjemnější. Dokážete lépe inspirovat své spolupracovníky i klienty.

4. Robin S. Sharma – Mnich, který prodal svoje ferrari

mnich-ktery-prodal-sve-ferrariTato kniha patří mezi nejznámější klasická díla s duchovní a psychologickou tématikou. Vypráví příběh o slavném a úspěšném právníkovi Julianu Mantlovi, jenž se ocitl na pokraji smrti, když jednoho dne v přeplněné soudní síni utrpěl infarkt. Jeho fyzický kolaps je provázen krizí duchovní, která jej donutí hluboce se zamyslet nad neutěšeným stavem svého života a vydat se hledat odpovědi na nejdůležitější otázky lidského bytí. V naději, že nalezne štěstí a splnění svých snů, vypravuje se Julian na putování do nedostupných indických končin obydlených prastarou východní kulturou. Zde se postupně seznamuje se starobylou moudrostí a filozofií, která jej naučí objevovat, kultivovat a ovládat skrytý potenciál vlastního vědomí, těla i ducha. Příběh čtenáře krok za krokem provází na cestě k sebepoznání a ke smysluplnému a vyrovnanému životu. Trenéři si z této knihy odnesou zejména hodně informací o tom, proč je důležité si nastavit cíl, proč je důležité se permanentně vzdělávat a štěstí se nerovná finančnímu ohodnocení.

5. Stephen R. Covey – 7 návyků skutečně efektivních lidí

7-navyku-skutecne-efektivnich-lidiVšichni jsme otroky našich zvyků a zde je 7 návyků, které mají nebo měli nejúspěšnější lidé. Zapojte je do vašeho života. Na nic nečekejte. Nikdy nevíte, jaký den bude váš poslední. K tomu abyste se stali efektivními musíte nejdříve zlepšit váš charakter a pak vaši osobnost. V knize autor popisuje krok za krokem, jak toho dosáhnout. Připomenete si základní principy úspěchu a co je potřeba k jeho dosažení.

V příštím článku se podíváme na dalších 5 zajímavých knih např. od Roberta Kiyosakiho, Garyho Kellera, nebo Rogera Jamese Hamiltona.

A co čtete vy? Inspirujme se vzájemně, určitě i další trenéři si přečtou zajímavé tipy na knihy. Napište dolů do komentářů.

Marek Šafárik je kondiční trenér, který sbíral zkušenosti v Austrálii a prakticky od nuly, nebo spíše z mínusu budoval svoje poradenské podnikání pro tamní osobní trenéry. Vybral si několik mentorů, kterým plně důvěřuje a kteří jemu samotnému pomáhají na cestě k úspěchu. V Austrálii zjistil, že většina osobních trenérů má velké nedostatky v prodeji a marketingu a proto se v této oblasti rozhodl pomáhat jiným trenérům, kteří se chtějí zlepšovat v těchto oblastech. Společně s Karlem Jaruškem dali hlavy dohromady v létě 2017 a vytvořili Trenérské impérium. Jejich snem je vytvoření komunity osobních trenérů, kteří se navzájem podporují ve své vizi a sdílejí své úspěchy a zkušenosti.
Komentáře