5 fází osobního trenéra a jak se posunout dál

Úspěšnost osobního trenéra hodně závisí od kvality. Pokud nebude trenér poskytovat kvalitní služby a neustále se vzdělávat, žádný zaručený návod mu nepomůže. Na druhou stranu, kvalita se zpravidla neprodává úplně sama. A tak se každý osobní trenér nachází v určité fázi svého trenérského života, ve které je nezbytné podniknout určité kroky pro další růst. Je to jako stavět dům od základů. Je fajn mít obří okna pro dobrý výhled, ale pokud nejsou stabilní základy, dobře posazené cihly, nebo odborně namontovaná střecha, bude někde brzy problém. A stejně tak je to s jednotlivými fázemi. Přeskakovat stavbu základů se obvykle nevyplácí.

1. fáze – Začínáme
Měsíční výdělek se pohybuje cca do 10 tisíc.

Tady to všechno začíná. Právě jste úspěšně absolvovali kurz osobního trenéra a chystáte se pomáhat lidem.
Najděte si místo, kde budete moci trénovat. Soustřeďte se na to být vidět v místě, kde si vás klienti mohou najmout. Investujte do trička s nápisem osobní trenér a buďte k dispozici pro radu a pomoc zdarma.
Řešte: Pokud jste si mysleli, že toho učení už  bylo dost a už se nebudete muset vzdělávat, tak jste na omylu, protože samotný trenérský kurz nestačí. Zjistěte jaké další vzdělání potřebujete. Poraďte se se zkušenými trenéry, rozhlížejte se, kam by se vám líbilo se posunout. Jste totiž na začátku cesty.

Neřeště webowé stránky, logo, fb a ani instagram. Ze začátku je to zbytečné a bere to hrozně moc času, který můžete investovat jinde. Do studia, do času, který budete trávit ve fitku, jež najdete jako své hlavní domácí a budete ukazovat klientům, co umíte. Třeba službou na ploše (flooru) fitka i zdarma, nebo formou neplacených tréninků. Pro vás to bude další dobrá škola, pro klienty přidaná hodnota, díky které uvidí i vaši hodnotu jako trenéra.

2. fáze – Už jsem trenér
Měsíční výdělek cca kolem 20 tisíc

V této fázi se již živíte ať dobře, či hůře jako osobní trenér a je potřeba začít vytvářet alespoň základní systémy, které vám později ulehčí práci.

Měli byste vytvořit základní systém v získávání klientů, které se dá rozdělit do 3 zdrojů. 

  1. Prvním zdrojem jsou doporučení. Nejlehčí a nejjednoduší na začátek. Stačí když svým stávajícím klientům dáte poukaz na trénink zdarma pro jejich kamarády.
  2. Druhým zdrojem je offline. Mějte 2 až 3 podniky, které jsou vhodné k vašemu podnikání (lokální bistro, řezník, wellness, atp.). Přemýšlejte, kam asi tak chodí vaše klientela a domluvte se na vzájemné spolupráci.
  3. Třetím zdrojem je online svět. Tady už se vyplatí mít založenou FB skupinu, která je v současné chvíli lepší než fb stránka. (Ve skupině všem přijde upozornění, že jste dali nový příspěvěk, vidíte počet zhlédnutí příspěvků, atp.) 

Ze začátku se soustřeďte jen na 2 online zdroje z celkových 5 (email, fb nebo instagram, youtube, podcast, blog) a když už budete mít nastavený systém v jednom, můžete přidat další. Rozhodně se ale vyhněte tzv. hrrr systému, tedy teď začnu dělat instagram, FB, natáčet videa a dělat youtube, atp. Na to nemáte dost času.

Přemýšlejte taky nad tím jak si udržet stávající klienty. Dejte jim jednou za měsíc třeba nějaký dárek. Může to být třeba šejkr nebo tričko. Stojí to pár korun a klientovi udělá radost. 

3. fáze – Už i vydělávám
Měsíční výdělek rámcově 40 tisíc

Ve třetí fázi je dle mého názoru nejdůležitější odlišit se od ostatních trenérů. A to uděláte tím, že se budete specializovat na  konkrétní skupinu lidí, kterým chcete pomoct vyřešit jejich problém.

Je také potřeba upravit si ceník. Už se přestaňte prodávat tréninky po hodině a nebo za balíčky 10+1. Místo toho prodávejte balíčky na období 3, 6, 12 a 24 měsíců. Bude to dávat větší smysl vám i vašim klientům, navíc to zvýší kvalitu poskytovaných služeb.

Jak si správně nastavit tento ceník se naučíte zde.

V této fázi pokračujete ve tvoření vašich systémů jako jsou webové stránky, automatické e-maily a způsob propagace – reklama. Máte možnost pracovat více do hloubky, případně začít hledat odborníky, se kterými budete spolupracovat (FB reklama, SEO, atp.)

4. fáze – Každý tam chce být
Měsíční výdělek až 80 tisíc

Pokud do této doby nemáte zavedené systémy, bude vás to stát spousty času, peněz a úsilí abyste je vytvořili. K tomu abyste mohli růst dál, už je nejpozději v této fázi potřeba najmout posily. Někoho kdo se vám bude starat o věci na které už nebudete mít čas. Nejprvě například virtuální asistentku a nebo někoho kdo se vám bude starat o web, sociální sítě či reklamu. Prostě o věci o které se nechcete starat vy, nebo na ně nemáte čas. Zautomatizujte si také rezervační systém, platby online, atp.

Dalším bodem jsou semiprivátní tréninky. To znamená odtrénovat 2 a více klientů v jeden čas. Samozřejně za předpokladu, že již zvládají základní prvky cvičení. Mezi klienty tak vzrůstá větší motivace, není takový prostor na výmluvy a trénink získává prvky lehké soutěživosti. 

Pokud máte vytvořené systémy také na cvičení, můžete přijmout pod sebe další trenéry, které snáz naučíte, co umíte a děláte vy. Ale bez systému se bude vše těžko předávat, protože všechno budete mít v hlavě. A opět vás to bude stát spousty času, peněz a úsilí. Nebo je druhá možnost, pro různorodost najmout také zcela jiné trenéry než jste vy, ale opět je potřeba nastavit minimální standardy, které by měli dodržovat zejména z hlediska kvality.

5. fáze – Firma
Měsíční výdělek 160 tisíc a víc

Jestli jste nastavily všechny systémy a máte pod sebou trenéry, nezbývá nic jiného než si otevřít vlastní prostor, kde budete moci rozvíjet svoje podnikání a vaše znalosti v leadershipu, tedy vedení. 

Více o tom, co všechno potřebujete vědět o otevření svého vlastního prostoru se dozvíte zde.

A v jaké fázi se nacházíte vy? 

 

Marek Šafárik je kondiční trenér, který sbíral zkušenosti v Austrálii a prakticky od nuly, nebo spíše z mínusu budoval svoje poradenské podnikání pro tamní osobní trenéry. Vybral si několik mentorů, kterým plně důvěřuje a kteří jemu samotnému pomáhají na cestě k úspěchu. V Austrálii zjistil, že většina osobních trenérů má velké nedostatky v prodeji a marketingu a proto se v této oblasti rozhodl pomáhat jiným trenérům, kteří se chtějí zlepšovat v těchto oblastech. Společně s Karlem Jaruškem dali hlavy dohromady v létě 2017 a vytvořili Trenérské impérium. Jejich snem je vytvoření komunity osobních trenérů, kteří se navzájem podporují ve své vizi a sdílejí své úspěchy a zkušenosti.
Komentáře