Proč lidé nedodrží své novoroční předsevzetí?

Určitě to taky znáte. Dali jste si nějaké předsevzetí a vzpomněli jste si na něj až ve chvíli, kdy jste ho porušili. Řekl bych, že v této situaci už se ocitl každý z nás. V tomto článku se dozvíte, proč tomu tak je a jak docílit toho, abychom naše předsevzetí dodrželi. Chtěl bych vám ukázat jiný pohled, který mi poslední dva roky pomáhá k uskutečňování mého snu. 

Co je špatného na předsevzetí, které si dáváme?

Většina lidí si dává předsevzetí založené na tom, co by měli dělat. Je to pouhý seznam přání s názvem Měl bych. Měl bych cvičit, měl bych přestat kouřit, měl bych přestat jíst cukr, měl bych rychleji odepisovat na maily a zprávy, měl bych si věřit a podobně.
Pokud něco z tohotu seznamu dokážeme, je to skvělé, otázkou ale je, jak dlouho nám to vydrží. Pokud předsevzetí nedodržíme, tak to zas tolik nevadí, dáme si tohle předsevzetí zas za rok a třeba to i klapne. 

Někteří už možná prokoukli, v čem je problém. Předsevzetí typu Měl bych není vůbec inspirativní a vy se tedy musíte neustále do něčeho tlačit. Jelikož k tomu potřebujete vůli, která má omezenou kapacitu, není vůbec jednoduché tato předsevzetí dodržovat. Více méně chcete nějakou změnu, která ale není trvalá. Říká vám to, čeho byste se měli vzdát, ale ne to, co můžete získat. Nemáte důvod, aby se z MĚL BYCH stalo MUSÍM a změna byla trvalá. 

Pokud chcete opravdu něco změnit, musíte na to koukat jako na progres. Tedy jako na posun k tomu, čeho chcete dosáhnout od teď za rok. Jediná věc, která vás totiž udělá vážně šťastnými, je právě ten posun vpřed. Vystoupit z řady, zvýšit své standardy a zjistit, co všechno jste schopni dokázat.

První věc, kterou potřebujete k naplnění vašeho předsevzetí, je mít nějakou vizi. Vizi toho, co chcete vytvořit. Vizi tak velkou, že vás to k ní táhne a jste jí naprosto oddaní. Vizí byste měli být téměř až posedlí, abyste byli schopni najít řešení, kdykoliv narazíte na překážku a nepřipouštěli si selhání.

Jaká je vaše vize? Jak byste chtěli, aby váš život vypadal od teď za rok? 

Druhou věcí jsou důvody, proč právě TO chcete. Když po něčem opravdu toužíte, vždycky si najdete cestu, jak to dostat. Občas budete potřebovat již zmiňovanou vůli, abyste se překonali a udělali věci, které se vám nechtějí dělat. Proto si tyto důvody musíte neustále připomínat, a to především v situacích, kdy si myslíte, že už nemůžete dál. Prostě se nemůžete jen tak složit a zabalit to. Pamatujte, že největší tma, je vždycky před úsvitem.

Třetí ingrediencí, která je nezbytná k dosažení vašeho snu, je opakování. Čím častěji si budete svojí vizi představovat, tím víc jí budete chtít realizovat. Vizualizace je velmi účinný nástroj, který vám pomůže udržet si motivaci. Alespoň dvakrát denně si představujte, že už máte vše, co chcete. Praktikujte to nejlépe ráno po probuzení a večer před spaním. Pozor – návykové a možná pár nocí nebudete moci usnout. 🙂

Jistě se vám někdy stalo, že jste byli doslova posedlí nějakou věcí (pánové třeba značkou auta, dámy pak určitou značkou oblečení) a najednou se začala objevovat všude kolem vás. Jedna část našeho mozku si totiž všímá věcí, které jsou pro nás něčím významné, aniž bychom je cíleně vyhledávali. Pokud si tedy budete svojí vizi často připomínat, tato část mozku se aktivuje a bude vás upozorňovat na příležitosti a možnosti, které vám pomohou k dosažení této vize. 

Čtvrtou a také poslední ingrediencí jsou vaše rituály a zvyky. Zvyky jsou činnosti, které děláte opakovaně každý den. Většinou ani nevnímáte, že tyto činnosti provádíte, děláte je automaticky. Některé vám pomáhají a některé naopak škodí. Za vaše rituály a zvyky jste však zodpovědní jen vy sami a jen vy je můžete změnit. K tomu, abyste si zažili nějaký nový zvyk, potřebujete v průměru 66 dní, raději však 3 měsíce. Pokud budete každý den po dobu 3 měsíců opakovat tu samou činnost, která bude trvat třeba 15 minut, vytvoříte si zvyk, který se stane vaší součástí. Vytvořením dobrého zvyku si zajistíte nabalování dalších zvyků a rituálů, které značně zlepší váš život. Jen si vzpomeňte, co všechno se změnilo jenom díky tomu, že jste začali cvičit. Sami dobře víte, jak vypadá někdo, kdo cvičí 4x týdně a někdo, kdo v životě neudělal ani jeden klik. Vaše tělo je totiž dokonalý odraz vašich rituálů. Člověk, který se o svoje tělo stará, má zcela jiné rituály než ten, který neřeší následky svých zvyků na své tělo.

Víte, úspěch anebo selhání nepramení pouze z jednoho momentu. Jedná se o výsledek vašich malých rituálů, které děláte každý den. Většina lidí si totiž všímá jenom výsledků, ale nikdo už nevidí dřinu, která za tím vším je. Pamatujte, lidé jsou odměňování na veřejnosti za to, co cvičili roky v soukromí.

Často náš neúspěch svádíme na okolnosti, které nemůžeme ovlivnit. Co však ovlivnit můžeme je svět, který je uvnitř nás. Proto tedy nemá význam zabývat se tím, co není v naší moci změnit. Raději bychom měli pracovat na svém vnitřním světě a uvidíte, výsledky se časem dostaví.

Viděli jste někdy slona v cirkuse? Kdyby se rozběhl, tak zdemoluje vše, co se mu postaví do cesty. Ptali jste se, proč to neudělá? Když je slon ještě malý, přivážou ho řetězem ke kůlu. Slůně se sice nějakou dobu s řetězem snaží bojovat, ale nakonec zjistí, že jeho snaha je zbytečná. Zvykne si na tyto podmínky a přestane věřit, že by se někdy mohl dostat za hranici tvořenou koncem řetězu. 

Ano, je to smutné. Ale přesně takto jsme vychováváni i my. Během našeho života jsme formováni všemi omezeními a nařízeními, která nám vtloukali do hlavy. Zdroji těchto omezení byli většinou učitelé ve škole či naši rodiče, proto jsme si logicky mysleli, že je vše v pořádku. Ale jak by někdo jiný mohl vědět, čeho jsme MY schopni dosáhnout? Slonovi v cirkuse určili prostor, ve kterém se může pohybovat až přestal věřit, že by se za tuto hranici mohl někdy dostat. Není to v našem případě přinejmenším podobné? Pokuste se zapátrat v paměti, kde se vzala omezení, která vás drží při zemi a co nejdříve se jich zbavte. 

Když se ptám trenérů, kolik peněz chtějí vydělávat měsíčně od teď za rok, tak naprostá většina chce zvýšit svůj měsíční příjem pouze o 5-10 tisíc. Nějakou dobu jsem nemohl přijít na to, proč tomu tak je. Proč se tak bojí chtít víc? A pak mi to došlo. Většina lidí, nejen trenéři, mají stanovené takové finanční standardy, které jim umožní akorát zaplatit složenky. Zvýšením příjmů o 5-10 tisíc měsíčně si zajistí o něco lepší život, ale ve výsledku se nic moc nezmění. Jestli chcete dlouhotrvající změnu, tak musíte své standardy zvýšit. Je to trochu něco jiného než si stanovit cíle, jelikož vaše cíle se nemusí vždy splnit, ale vaše standardy zůstanou.

Takže, jak se dostat z bodu A do bodu B?

Krok č. 1
Vyberte si jednu oblast vašeho života, kterou chcete zlepšit (Zdraví, Bohatství, Vztahy nebo Radost). Buďte k sobě upřímní a napište si, jak si v této oblasti stojíte právě dnes.

Krok č. 2
Sepište si veškeré svoje zvyky, které by mohly být příčinou toho, že v této určité oblasti života nejste spokojení. Jistě máte nějaký zvyk, který byste mohli nahradit jiným, lepším.

Krok č. 3
Vytvořte si inspirující vizi, kterou chcete zrealizovat. Podpořte jí silnými důvody, proč toho chcete dosáhnout a každý den si opakujte, co chcete vytvořit.

Krok č. 4
Vytvořte si nové zvyky, které budete dělat každý den. Věřte, že vám pomohou dosáhnout lepších výsledků. 

Začněte něčím jednoduchým. Stačí 2 nové rituály, které si udržíte po dobu 90 dní. Pak se s chutí vrhněte na další. Pokud si říkáte, že nejste ten typ člověka, který je schopný toto vydržet, tak se zkuste zamyslet, kdy jste se takto definovali. 

Všichni se sebou jednáme tak, jací věříme, že jsme! 

Někdo tyhle kroky nevezme ani v potaz a zvolí jednodušší postup. Najde někoho, kdo je ještě v horší situaci, aby se pak mohl cítil lépe. Tohle je však jenom iluze a rozhodně to nevyřeší vaše problémy!

Můžete si také myslet, že váš život už nemůže být lepší. Jak si ale můžete být tak jistí? Jak už jsem zmínil, největší radost má člověk z posunu vpřed, proto vám bude stále něco chybět, pokud budete stagnovat. Není to o tom, co dostaneme, ale o tom, kým se staneme během naší cesty a co jsme schopni předat ostatním.

Jsem si jistý, že až jednou budete rekapitulovat svůj život, nebudete si chtít vyčítat věci, které jste neudělali. Proto je důležité mít disciplínu a zavést nové rituály, které vám pomohou s vaší vizí.

Marek Šafárik je kondiční trenér, který sbíral zkušenosti v Austrálii a prakticky od nuly, nebo spíše z mínusu budoval svoje poradenské podnikání pro tamní osobní trenéry. Vybral si několik mentorů, kterým plně důvěřuje a kteří jemu samotnému pomáhají na cestě k úspěchu. V Austrálii zjistil, že většina osobních trenérů má velké nedostatky v prodeji a marketingu a proto se v této oblasti rozhodl pomáhat jiným trenérům, kteří se chtějí zlepšovat v těchto oblastech. Společně s Karlem Jaruškem dali hlavy dohromady v létě 2017 a vytvořili Trenérské impérium. Jejich snem je vytvoření komunity osobních trenérů, kteří se navzájem podporují ve své vizi a sdílejí své úspěchy a zkušenosti.
Komentáře